Kim jest, jaki powinien być i czym zajmuje się copywriter?

Ostatnio było o tych najwybitniejszych, a dziś o specyfice ich i mojej pracy. Zacznijmy może od tego, kim jest copywriter…

Ostatnio spotkałam znajomą z podstawówki. Ha! Nie widziałyśmy się z 20 lat. Nic się Kaśka nie zmieniła. Cały czas ma uśmiechnięty pyszczek i burzę loków na głowie. Jak to w rozmowie o wszystkim i o niczym padło pytanie w moją stronę: 

 • Czym się teraz zajmujesz?- zagadała Kaśka.
 • Jestem copywriterką.
 • Aha, aha.- przebąknęła Kaśka z wielkim znakiem zapytania w oczach.

Właśnie! Moi Drodzy, gro z ludków żyjących na tym świecie po prostu nie wie, kim jest copywriter i czym się zajmuje. 

Więc… Kim jest copywriter?

Copywriter to mugol z dozą magii w swoim umyśle- rozwiniętą kreatywnością. Tworzy on otoczkę marketingową, która za pomocą odpowiednich zaklęć użytych w swoich tekstach hipnotyzuje odbiorcę. Powodując tym samym do nawiązania z nim relacji, prowadzącej do rozpoczęcia współpracy, kupna produktu, czy skorzystania z usługi. Banalne prawda?

Copywriting działa jak czary Copperfielda

Copywriter czaruje odbiorcę. Pozwala mu czytać między wierszami, a ten wpada w sidła jego tekstów i zostaje tym klientem na zawsze, nie wiedząc nawet, kiedy i jak to się stało.

Specjalizacji copywritingu jest trochę i coraz więcej ich powstaje. Zostańmy jednak przy tym kreatywno-nowoczesnym, gdzie wiodącymi usługami są:

 • treści na strony internetowe,
 • artykuły na bloga,
 • hasło reklamowe,
 • nazwa firmy,
 • e-mail marketingowy,
 • opisy ofert handlowych,
 • opisy produktów,
 • treści postów na social media
 • storytelling. 

Teraz sobie pewnie pomyślisz “jaka jest trudność w napisaniu treści na stronę internetową? Przecież mogę zrobić to sam!” Ależ oczywiście! Jednak czy jesteś pewien/na, że będą to treści, które zachęcą Twojego potencjalnego klienta do skorzystania z Twojej usługi/oferty? A nie będą to teksty wychwalające w niebiosa Twoją skromną osobę? 

Jaki powinien być copywriter?

Najważniejszy we współpracy z copywriterem jest produkt, który od niego otrzymujesz. Wiedz, że człowiek, jakiemu nieustannie pracuje procesor, u którego kreatywność osiąga ośmiotysięczniki, a jego teksty czyta się, jak kryminał Cobena to copywriter, będący na właściwym miejscu. 

Istotna tu jest również Wasza relacja. Nie zrozum mnie źle! Jeśli między copywriterem a przedsiębiorcą nie ma nici porozumienia, to Wasza współpraca będzie przebiegać z mnóstwem przeszkód stawianych na drodze do obopólnej korzyści. Efektem tego będzie murowana klapa i zmarnowany Wasz cenny czas. Copywriter nie zrozumie Twojego biznesu, a Ty nie dasz rady wczuć się w jego teksty. 

Tak niestety się zdarza. Czasami coś nie gra, obie strony nie działają na tych samych falach i poprawka goni poprawkę. Myślę, że wtedy warto poszukać kogoś innego do współpracy.

Na szczęście często jest też tak, że po prostu wyczuwa się pomiędzy osobami taką dozę zaufania, wzajemnego zrozumienia i współpraca płynie sama, a dwie osoby dogadują się bez słów.

Pamiętaj, że każdy copywriter jest inny, każdy ma inny styl pisania i nie każdy jest maszyną do pisania… 

Abstrachując od relacji…

Jest jeszcze pewna cecha, która powinna być niezwykle ważna, aby współpraca przebiegała sprawnie- terminowość. Wyobraź sobie, że jesteś umówiony/a z copywriterem na oddanie tekstu do 15, a tu cisza, jak makiem zasiał i do tego ten nie odbiera telefonu. Nikt nie lubi spóźnialstwa szczególnie, jeśli chodzi o dobro biznesu. To samo tyczy się również Ciebie. Jednak o oczekiwaniach copywritera wobec przedsiębiorcy, może napiszę innym razem. 

Jakie stawki powinien mieć copywriter?

Takie, które są godne jego pracy. Ktoś powie, że teksty za 1 tys. zł na stronę, to stawka horrendalna. Drugi uzna, że to bardzo mało, bo zdaje sobie sprawę, że jego branża jest niespotykana. 

Każda firma dysponuje innym budżetem reklamowym w swoim biznesie. Ty jako mikroprzedsiębiorca zajmujący się wykończeniem wnętrz, chcesz zlecić zrobienie pięciozakładkowej strony, napisane na nią treści i przeznaczasz na to 3 tys. zł. Ok! Z powodzeniem znajdziesz specjalistów w tej kwocie. 

Znów Twój kumpel, średni przedsiębiorca produkujący windy dla niepełnosprawnych chcący stworzyć stronę 10 zakładkową wraz z tekstami. Oczekuje, że za taką stronę zapłaci również 3 tys. zł. No, nie! Zdaj sobie sprawę, że w branżach, które wymagają dużego nakładu pracy i wnikliwego poznania produktu kwota napisania treści będzie wyższa. 

Mierz siły copywritera na swoje zamiary!

Pomyśl sobie w ten sposób. Masz 5-letnie doświadczenie w branży turystycznej. Zajmujesz się organizacją podróży w egzotyczne kraje. Zgłosił się do Ciebie klient, który chciałby odbyć podróż po 100 wyspach Malediwów. Zastanów się, czy Twoja prowizja wyniesie tyle samo, co zorganizowanie wycieczki na Kretę? Przecież byłeś/aś na 3 wyspach Malediwów. Musisz dowiedzieć się, jak wygląda pozostałe 97, co mogą zaoferować Twojemu klientowi, zorganizować transport pomiędzy nimi, który czasami odbędzie się hydroplanem. Zatem należy uzyskać dużo nowych informacji i być może polecieć tam osobiście. To Twój poświęcony czas pracy!

Rozumiesz tę zależność? Cena usług copywriterskich często będzie zależeć od doświadczenia copywritera, znajomości danej dziedziny, jej specyfikacji i ilości tekstu, który ma być napisany.

Co jest ważne we współpracy z copywriterem?

Kontakt. Bynajmniej dla mnie jest on ważny. Nie wyobrażam sobie nie rozmawiać z Tobą podczas pisania treści. Fakt! Przed rozpoczęciem współpracy zawsze proszę Cię o wypełnienie briefu. Jednak garstka z moich klientów przysiada do niego i udziela wyczerpujących odpowiedzi na zadane w nich pytania. 

Dlatego później nie bawię się w Sherlocka i piszę przypuszczalne treści. Bardziej łapię Cię gdzieś pomiędzy rodzinnym weekendem na Mazurach a lotem do Mediolanu na rozprawę i próbuję uzyskać ważne dla mnie i dla Twoich klientów informacje. Nawet jeśli wolisz pisać maile i mieć wszystko na piśmie, czy 15 min poświęcone dla przyszłych klientów, aby stali się częścią historii Twojej firmy to dużo?  

Wiedz, że copywriting nigdy nie zniknie!

Ba! Wręcz będzie się rozwijał. Choć już próbują nas zastąpić sztuczną inteligencją, to uważam, że nikt nie jest w stanie wyprzeć treści napisanych przez copywritera, który poznał specyfikę danej dziedziny od tego najważniejszego-właściciela firmy. 

Copywriting to taki puzzel w marketingu, bez którego dobra strona, reklama radiowa, blog, czy social media po prostu nie istnieją. Wierzę, że teraz wiesz już więcej o pracy copywritera i gdy się spotkamy, będziesz już przekonany/a, że jestem Ci po prostu potrzebna 😉

Marta Marciniak
Marta Marciniak
https://www.martamarciniak.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Cookie Policy