SEO Copywriting. Dlaczego wartościowe treści są niezbędne w pozycjonowaniu?

Ile razy w swojej karierze słyszysz pojęcie SEO? Zakładam, że wielokrotnie obiło Ci się ono o uszy. Być może nie zagłębiałeś się w definicję SEO, bo przecież Twojej firmy to nie dotyczy. Choć może być też druga strona medalu… Dostałeś maila z ofertą, w której gwarantowano Ci, że strona Twojej firmy będzie wyświetlała się w wyszukiwarce jako pierwsza, a wynik ten zostanie osiągnięty w ciągu miesiąca. Cóż, któż by nie skorzystał z takich cudów. Jednak odstawmy gusła i mary na bok. Wiesz, co to jest SEO oraz co ma z tym wspólnego copywriting?

SEO to nie jest pozycjonowanie?

Jak to nie? Otóż SEO (Optymalizacja wyszukiwarki) to składowa pozycjonowania, która polega na ingerencji w kod strony internetowej. Jak pewnie wiesz,Twoja strona nie została stworzona na zasadzie wstawienia obrazków i napisania kilku słów w pustym polu tekstowym. Żebyś Ty mógł ją zobaczyć lub Twój klient najpierw musi być ona stworzona w taki oto sposób.

Kod strny internetowej, który edytuje się, aby móc pozycjonować stronę internetową


Gdzie każdy znak, czy nawet literka odpowiada określonym funkcjom. Nazywa się to język programowania. W tych oto kodach strona zostaje zoptymalizowana pod wyszukiwarkę Google, gdzie celem jest pięcie się adresu strony w górę. Optymalizacja kodów polega na zamieszczeniu w nich treści, które znajdą swoje odpowiednie miejsce oraz dodaniu linków odsyłających. Brzmi mniej skomplikowanie? O to chodziło 😉

Pozycjonowanie również ma za zadanie podnieść pozycję strony w wyszukiwarce. Jednak w tym przypadku do wspomnianego wcześniej szeregu SEO dołączają:

  • Analiza konkurencji– jest to bardzo ważny element, który powinien rozpocząć przygodę z pozycjonowaniem. Tylko w taki sposób specjaliści są w stanie określić cel pozycjonowania.

  • Wybór słów kluczowych– to wybrane frazy otwierają drogę do pozycjonowania. Użytkownicy wyszukiwarki wpisując na przykład “windy dla niepełnosprawnych Częstochowa” wybiorą stronę, która będzie w top 10 Google. Dlatego słowa kluczowe powinny być dobrane pod Twoich potencjalnych klientów, którzy torują drogę do kliknięcia.

  • Wartościowe treści (content) , zawierające odpowiednią ilość słów kluczowych- nieprzepełnione słowami kluczowymi, a ZAWIERAJĄCE je.

  • Nagłówki H1-H6. Stworzenie nagłówków wprowadza hierarchię, która pokazuje algorytmom wyszukiwarek, co jest najważniejsze na stronie, a co mniej istotne.

  • Meta Title i Meta description– znaczniki opisujące zawartość strony, które ukazują się poszukiwaczom produktów lub usług w wyszukiwarce.

Meta Title i Meta Description opisane na przykładzie pozycjonowanej strony internetowej www.windydlaniepelnosprawnych.eu

 

  • Tagowanie zdjęć i grafik– czyli nadawanie im tytułów i wypełnianie pustego pola w miejscu “tekst alternatywny”.
  • Link building – kreowanie linków zewnętrznych, które odsyłają do strony internetowej. Zamieszczane one są na forach, portalach, artykułach sponsorowanych etc.

  • Szybkość ładowania strony– tak, to też ma znaczenie. Gdy Twoja strona nie załaduje się w mgnieniu oka, potencjalny klient kliknie na adres Twojej konkurencji.

Wszystkie te zaganienia tworzą strukturę pozycjonowania, w którym zawarte jest wspomniane SEO. Myślisz, że to wszystko? Czynników pozycjonowania jest 2 tysiące!

SEO Copywriting- jakie powinny być teksty SEO na stronie internetowej?

SEO Copywriting to nic innego jak tworzenie treści, które są bardzo ważnym elementem optymalizacji strony, a w efekcie stanowią one magiczną pomoc w jej pozycjonowaniu. Tworzenie treści SEO nazywane marketingu jako content, opiera się przede wszystkim na wplataniu w teksty słów kluczowych. Jednak należy pamiętać, że nie może być to stek bzdur, w którym jeden akapit zawiera 10 tych samych słów kluczowych. Dla przykładu:

Windy dla niepełnosprawnych to urządzenia, które usprawniają funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Windy dla niepełnosprawnych stosowane są na zewnątrz budynku i w jego wnętrzu. Windy dla niepełnosprawnych stanowią dźwigi osobowe…. etc.

Nie martw się, mi też odechciewa się tego czytać. Dlatego teksty SEO znajdujące się na stronie internetowej powinny zawierać sprytnie ukryte słowa kluczowe. Nie wiem, czy wiesz, ale algorytmy wyszukiwarki „doceniają” także ich wartość, czyli merytorykę, jakość i czytelność. Treści te zawsze muszą być wysokiej klasy. Również warto wspomnieć o nagłówkach i śródtytułach. Tu także zostają umieszczone słowa kluczowe, lecz nadal muszą być to nagłówki, które prowadzą klienta po Twojej stronie. Nie mogą gościć tu nudne pojedyncze frazy. Powinny stanowić je chwytliwe nagłówki H1-H6, które spełniają zasady SEO i pięknie czarują Twoich klientów.

Treści Seo na stronę internetową. Co z blogiem?

Pewnie nie raz słyszałeś, że aby pozycjonować swoją stronę internetową w wyszukiwarce, trzeba pisać artykuły blogowe. Podpisuje się tym obiema rękoma. Blo jako składowa contentu to nie tylko zaproszenie dla Twojego klienta do wnętrza Twojej firmy. To także świetne narzędzie, które pomoże Ci piąć się w górę. Tu również wplatane są słowa kluczowe, ale tym razem w dłuższą opowieść na dany temat. Idealny artykuł to taki, który nie składa się z 500 znaków ze spacjami, a tworzy ciekawą i wyczerpującą wypowiedź, pod którą Ty się podpisujesz.

Artykuł blogowy to nie tylko wartość nasycona słowami kluczowymi. To także zagranie marketingowe, które zachęca Twojego klienta do odwiedzenia Twojej strony. Nawet jeśli dziś nie kupi on Twojego produktu lub nie skorzysta z Twojej usługi, to wie, że za sterami Twojej firmy stoją fachowcy w każdym calu. Dodatkowo im więcej wejść ma Twoja strona, im dłużej klient na niej przebywa, tym bardziej jest ona wartościowa dla algorytmów Google, a więc szybciej szybuje w górę.

Copywriter SEO. Czy każdy się nadaje?

 

Nie zgodziłabym się z tym. Jestem kreatywna i odnajduje się w wielu tematach. Szczególnie swoją uwagę poświęcam turystyce i hotelarstwu, bo temat ten to mój konik. Więc o ile klient poprosi mnie, abym napisała treści na stronę jego hotelu i zamieściła określoną ilość słów kluczowych, to nie będę miała z tym problemu. Jednak uważam, że copywriter SEO powinien znać narzędzia pomocne w pozycjonowaniu. Co się stanie, jeśli otrzyma on wytyczne od firmy pozycjonującej i basta? Radź sobie człowieku sam. Przecież nie będzie Cię prosił o pomoc, bo Ty też masz prawo się nie znać na pozycjonowaniu. Właśnie po to zatrudniłeś agencję marketingową. Dlatego, zanim rozpoczniesz współpracę z copywriterem, zapytaj, czy specjalizuje się on także w SEO Copywritingu. Jeszcze jedno- nie wierz w historie, które piszą scenariusz o lokacie w TOP 10 w ciągu miesiąca. SEO i pozycjonowanie nie działa w mig. Tu trzeba cierpliwości i udoskonaleń.

Marta Marciniak
Marta Marciniak
https://www.martamarciniak.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Cookie Policy