AI. Czy sztuczna inteligencja potrafi wygenerować wartościowe treści?

Pewnego dnia napisał do mnie znajomy, który chciał, abym stworzyła kilka bajek dla jego synka. Maluch uwielbia roboty i smoki. To miało być iście fikcyjne połączenie, które wprawi wyobraźnię jego syna w inny świat, kołysząc go do snu. 😉 Zanim zadałam mojej kreatywności to kosmiczne zadanie i poukładałam w głowie szufladki z bohaterami, powiedziałam mu, żeby wykorzystał do tego Chat GTP-3,5. Nim zdążyłam opowiedzieć mu o tym ustrojstwie, czyli o sztucznej inteligencji i szybko zadałam pytanie AI na chacie, a brzmiało ono tak:

Opowiedz mojemu dziecku bajkę o smoku i robocie. Podkreśl ich przyjaźń i opowiedz jak wspólnie zbawiają świat.

Przeczytaj proszę, co wspólnie uzyskaliśmy:

Dawno, dawno temu, w odległej krainie, żył sobie smok o imieniu Smok. Był to ogromny, zielony smok z płomieniami wydobywającymi się z nozdrzy. Smok był bardzo samotny, ponieważ ludzie bali się go i uważali za potwora.

Pewnego dnia, w lesie niedaleko smoczej jaskini, rozbił się statek kosmiczny. Z statku wydostał się robot o imieniu Rob. Rob był bardzo przyjazny i ciekawski. Kiedy spotkał Smoka, nie bał się go, a nawet zaczął się z nim rozmawiać.

Smok i Rob szybko się zaprzyjaźnili. Odkrywali razem świat i uczyli się od siebie. Smok opowiadał Robowi o swojej krainie, a Rob opowiadał Smokowi o dalekich planetach.

Pewnego dnia, do krainy Smoka przybył zły czarnoksiężnik. Czarnoksiężnik chciał podbić świat i uczynić wszystkich ludzi swoimi niewolnikami. Smok i Rob postanowili go powstrzymać.

Smok użył swojego ognia, aby odstraszyć armię czarnoksiężnika. Rob wykorzystał swoje umiejętności technologiczne, aby zniszczyć czarnoksiężnika.

Smok i Rob pokonali czarnoksiężnika i uratowali świat. Ludzie byli tak wdzięczni, że przyjęli Smoka i Roba do swojej społeczności.

Smok i Rob żyli długo i szczęśliwie. Ich przyjaźń była przykładem tego, że nawet najbardziej różni ludzie mogą się dogadać i razem zdziałać wiele dobrego.

Mój znajomy nie mógł uwierzyć, że w 5 s można wygenerować bajkę i to z bohaterami, których ubóstwia jego dziecko. Niestety wieczór z Robem i Smokiem nie zakończył się na jednej bajce, bo maluch tak się rozbudził po przeczytaniu tej wyżej, że znajomy musiał stworzyć kolejne 3 wersje fantasy o Robie i Smoku.😆

Jak działa AI?

Wyobraź sobie włącznik światła. Na pozór zwykły przycisk, którego nikt na co dzień nie analizuje. Jednak gdyby zajrzeć do jego wnętrza okazuje się, że aby światło zapaliło się, potrzebne jest stworzenie schematu przewodów. Wykonując charakterystyczne pstryknięcie, pobudzona zostaje sieć kabli do działania, a światło w pomieszczeniu zostaje zapalone.

W taki sposób możemy również opisać działanie naszej sieci neuronów, które powodują odbiór informacji przez nasz mózg. Pojedyncze neurony pobudzane są przez bodźce. Gdy dojdzie do wygenerowania impulsu, neuron rozbłyska, a impuls przechodzi do przewodu. Następnie łączy się z innymi neuronami, tworząc sieć i odbierając informacje, a kolejno wywołując na nie reakcje.

Artificial intelligence czyli sztuczna inteligencja działa dokładnie jak nasza sieć neuronowa. Zadaniem AI jest zastąpienie człowieka w jego zadaniach, a wykorzystywana jest ona niemal wszędzie. Jej działania możemy zauważyć w przemyśle, medycynie, informatyce, e-commerce, finansach, logistyce, turystyce, edukacji i wielu, wielu innych dziedzinach.

Zespół, zajmujący się sztuczną inteligencja amerykańskiego laboratorium badawczego OpenAI, pewnego dnia stwierdził, że rozpocznie bardzo ciekawy projekt. Wykorzystano w nim AI do stworzenia wszechwiedzącego chatu, generującego tekst na podstawie przesłanych mu danych czyli pytań. Pierwszą wersją chatu był model GTP- 3, a już wkrótce został on ulepszony do modelu GTP-4, z którym mamy do czynienia obecnie. Chat GTP pełni rolę naszego rozmówcy, któremu możemy zadać dowolne pytanie, a on w kilka sekund wyperswaduje dla nas odpowiedź. Chat ten służy nam swoją wiedzą, zaciągając ją z wyszukiwarek i układając zdania w logiczną całość.

Czy korzystam z AI? Oczywiście. Co prawda nigdy nie zdarzyło mi się nie poprawić treści wygenerowanych przez AI, ale często stają się one inspiracją do tworzenia wartościowych artykułów czy opisów.

Jakie są teksty napisane przez AI?

Tematyka sztucznej inteligencji jest nieograniczona. Za pomocą Chatu możesz dowiedzieć się niemal wszystkiego, a nawet zaczerpnąć kody HTML. Jednak treści generowane przez Artificial intelligence dla mnie są płaskie, pozbawione uczuć i emocji. Kiedy czytam artykuły, w których “maczał palce” Chat GTP 4 po 1 minucie (to i tak długo) przestaje być zaciekawiona treścią, a mój mózg przestaje być dotleniony wywołując odruch ziewania. Pamiętasz syntezator mowy Ivona? Moje odczucia do Chatu są dokładnie takie same jak do Ivony.

Liczba powtórzeń w tekście słów z zadanego pytania przyprawia o zawrót głowy, a próba zadania pytania w taki sposób, aby uzyskać inną odpwowiedź, mija się z celem, bo wniosek w treści jest identyczny, jak jego poprzednik, a oto przykład:

Już wiesz, co mam na myśli?

Czy w każdej branży Chat GTP 4 napisze nieomylne treści?

Każdy z nas jest specjalistą w danej dziedzinie i w sekundę potrafi odpowiedzieć na zagadnienia z nią związane. Chat GTP łącząc się z bazą danych, odpowiada na jakiekolwiek zadane pytanie, pozyskując wiedzę z wyszukiwarki.

Niegdyś niewyobrażalne dla nas było stworzenie robota. Dziś to one konstruują samochody, zastępują ludzi w magazynach, wspierają chirurgów podczas operacji czy sprzątają nasze domy. Kluczem do sukcesu AI jest uczenie maszynowe, budujące własną inteligencję AI i odtwarzające analizowanie danych na wzór ludzkiego mózgu.

Jednak czy należy ufać bezgranicznie wiedzy, którą nam przekazuje? Zauważ, że Chat nigdy nie zagłębia się w tajne szczegóły, a jedynie rzeczowo choć ogólnie odpowiada na zadane pytanie. Często jak widać powyżej, plotąc bzdury i tworząc z wypowiedzi masło-maślane.

Pozostaje jeszcze kwestia pozycjonowania stron i korzystania przy tym z artykułów generowanych przez Chat. W dalszym ciągu nie ma potwierdzonych danych czy algorytm sztucznej inteligencji indeksowany jest przez Google. Zatem czy pisanie treści z AI nie marnuje naszego czasu?

Wciąż jest zbyt dużo pytań, na których odpowiedzi pozostawiają puste miejsca, a jedynie przemyślenia użytkowników. I jeszcze jedno. Jeśli nie możesz znieść niespójnych zdań w Chat GTP 3,5, to polecam Ci Barda stworzonego przez GoogleAI. 😉

Marta Marciniak
Marta Marciniak
https://www.martamarciniak.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Cookie Policy