Marketing w mediach społecznościowych. Jak tworzyć skuteczne posty w social mediach?

Jeśli chcesz, aby Twoja firma zaistniała w mediach społecznościowych przede wszystkim powinieneś zastanowić się, na jakich portalach odniesiesz sukces. Pinterest, Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat, LinkedIn– sporo tego prawda? Jednak każdy z tych portali społecznościowych to krok w stronę klientów. Są one niewidzialną dłonią, wyciągniętą do człowieka siedzącego po drugiej stronie ekranu, która wspiera, pokazuje i wciąga w świat Twojej firmy.

Jakie portale wzbudzą zainteresowanie i zaangażują społeczność?

To jaki portal wybierzesz, zależy od tego, co chcesz przekazać swoim odbiorcom. Jesteś fotografem i robisz fantastyczne zdjęcia? Twoim głównym portalem powinien być Instagram, który pokaże światu Twoją niezwykłą pracę, a krótki tekst pod zdjęciem dopełni całą oprawę. Również Snapchat będzie tu świetnym rozwiązaniem, przekierowujących ruch na Twoją stronę internetową.

Może Twoja firma zajmuje się ubezpieczeniami? Nic tak dobrze nie zadziała, jak LinkedIn, będąc narzędziem do pozyskania innych firm, które staną się Twoimi wieloletnimi klientami. Jednak aby zaistnieć na tym portalu, konieczny jest jasny, treściwy przekaz w postaci tekstów, trafiający w odpowiednią grupę odbiorców.

Twoja branża powinna być dopasowana do danego portalu. Nie jest możliwe udzielanie się na każdym z nich. Dlaczego? Po pierwsze szkoda czasu na miejsca, które nie przyniosą założonych rezultatów, a po drugie musiałbyś przestać zajmować się swoją działalnością, a jedynie skupić się na social mediach, co jest oczywiście absurdem.

Po co pisać treści w social mediach?

Treści umieszczane w postach na Facebooku, pod zdjęciami na Instagramie, czy też na każdym innym portalu, mają jedną bardzo ważną funkcję-budują relacje. Ich zadaniem jest obwieszczenie wszem wobec, że firma, jaką wybiorą Twoi klienci to ludzie, będący dla nich i chcący z nimi rozmawiać. Z kolei osoby korzystające z Twoich usług czy produktów dzięki Twojej stałej aktywności w social mediach, poczują się zaopiekowani, bezpieczni i skorzy do uczestniczenia w życiu Twojej firmy.

Angażujące treści w mediach społecznościowych to nieocenione wartości, uzupełniające, a często głównodowodzące w całym poście. Pomyśl o marketingu w social mediach w ten sposób: Odpalasz Facebooka, scrollujesz go i scrollujesz… Jakie posty sprawiają, że chociaż na 2 s zatrzymujesz się przy nich? Zapewne temat, jaki Cię interesuje.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia… Co musiałoby być zawarte w poście, abyś przestał przewijać suwak? Chwytliwy nagłówek na grafice, pierwsze linijki tekstu, pytanie zadane w punkt, a może interesująca zdjęcie? Myślę, że wszystko wpływa na Twoją uwagę. Każda z tych składowych tworzy post, jaki będzie interesujący i sprawi, że klikniesz magiczny przycisk „lubię to”. Co ma to wspólnego z Twoją firmą? To, że takie właśnie powinny być Twoje posty- przykuwające uwagę, chętnie czytane oraz wartościowe. I pamiętaj! Masz niewiele czasu, aby mózg Twojego odbiorcy zareagował i przystanął przy Twoim poście.

Gdy brakuje Ci czasu na pisanie wartościowych treści w social mediach

Wiem, jak bardzo naciągasz swoją dobę. Wiem, że każda minuta w biznesie jest na wagę złota. Dlatego może warto pomyśleć, aby to ktoś inny zajął się tą działką? Ktoś, kto potrafi spojrzeć Twoimi oczami na klientów, ktoś, kto ubiera słowa w wartościowe treści i potrafi zaskoczyć Twoich odbiorców.

Copywriter doskonale wie, co może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, wie też jak utrzymać ich atencję i nie zanudzać odbiorców treścią, przekazywaną non stop w tym samym tonie. Do tego dodajmy fajne zdjęcia lub grafiki i mamy przepis na sukces. Copywriter pomoże Ci sprawić, aby obserwator Twojego profilu przeistoczył się w stałego klienta, który nawet nie będzie świadomy, kiedy do tego doszło.

Jakie są zalety marketingu w mediach społecznościowych?

Media społecznościowe są częścią content marketingu, którego zadaniem jest tworzenie strategii marketingowej, opierającej się publikowaniu angażujących treści. Umieszczane są one na stronie internetowej Twojej firmy, na blogu, i w mediach społecznościowych. Wartościowy content to także podcasty, webinary, rolki, grafiki i zdjęcia, a nawet transmisje live.

Media społecznościowe to doskonałe kanały dystrybucji treści, które są częścią historii Twojej firmy, jaką tworzą Twoi klienci. Ty tylko umożliwiasz im jej powstanie. Użytkownicy mediów społecznościowych poprzez komentowanie Twoich postów, ich polubienie wzbudzają zainteresowanie całej społeczności danego portalu i sprawiają, że wieść o Twojej firmie idzie w eter. Nie zapominaj o bardzo ważnej kwestii-rozmowie ze swoimi potencjalnymi i stałymi klientami. Odpowiadaj na ich pytania i daj szansę odbiorcom stworzyć opowieść o Twoim przedsiębiorstwie, umożliwiając im zapisanie pustych kartek.

Marta Marciniak
Marta Marciniak
https://www.martamarciniak.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Cookie Policy