Dobre treści na stronie internetowej. Dlaczego są tak ważne?

Jak wyglądałaby strona internetowa, gdyby nie widniały na niej żadne treści? Gdyby emocje i opowieści o produktach lub usługach snuły tylko grafiki? O ile niektóre branże dałoby się przedstawić w taki oto sposób, to uważam, że wiele z nich nie byłoby w stanie przekazać ważnych informacji o Twojej firmie. Nie da się zastąpić wysokiej jakości tekstów niczym innym. Częsta analiza stron internetowych nasuwa mi pewien wniosek- właściciele firm nie mają pojęcia o tym, jak ważnym narzędziem marketingowym jest ich strona internetowa. Podczas gdy Ty masz napisane na swojej stronie, że jesteś najlepszą firmą na świecie, jej misją jest zbawić świat, a wizją kariera w NY, Twoja konkurencja wyprzedza Cię o milowy krok.

Jak powinny prezentować się treści na stronie głównej?

Strona główna. Można powiedzieć, że jest ona skrótem do wszystkiego, co dzieje się na całej Twojej stronie i streszczeniem Twojej oferty. Jednak co jest na tej zakładce najważniejsze? Jest ona pierwszą zakładką, którą widzi Twój potencjalny klient. Dlatego też musi być petardą, zachęcającą opowieścią, która wciągnie Twojego klienta w głąb strony lub (!) od razu zachęci go do skorzystania z Twoich usług czy kupna Twoich produktów.

To w tym miejscu, na stronie głównej przekazywane są najważniejsze informacje o Twojej firmie i znajduje się tu namiastka oferty. Dlatego treści, które się znajdą na stronie głównej muszą trafiać do grupy docelowej i bez ogródek wprowadzić klienta w świat Twojej firmy. Nie ma tu miejsca na elaboraty i rozprawki na temat miłości Kmicica do Oleńki. To muszą być treści, które mają wartość i pokazują, że jesteś najlepszym wyborem dla Twojego klienta. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić na stronie głównej, to umieścić na niej skopiowane treści. Twoje teksty powinny być oryginalną historią Twojej firmy, a nie opowiastką, która została już sprzedana.

Profesjonalne treści w kolejnym kroku. Co powinno znaleźć się w zakładce "O nas"?

Zazwyczaj każdy z nas na swojej stronie internetowej chce opowiedzieć co nieco o sobie, swoich dokonaniach i planach. Zakładka „O nas” to świetne miejsce, aby pokazać klientowi, że za najlepszą firmą na rynku też stoją ludzie, a nie roboty. To właśnie tu idealnie sprawdzą się elementy storytellingu, które pomogą opowiedzieć o Tobie, początkach Twojej firmy. Dajmy spokój nagłówkom „misja” i „wizja”, a zastąpmy je wartościowymi treściami przybliżającymi ideę Twojej firmy. Do tego dodajmy profesjonalne zdjęcia zespołu, zachęcające CTA, aby płynnie, bez wysiłku przejść do oferty i mamy piękną wizytówkę Twojego przedsiębiorstwa.

Jak powinien wyglądać dobry tekst przedstawiający ofertę?

W zakładce „oferta” wszystkie chwyty są dozwolone. Tu Twoje produkty powinny być wyciśnięte jak cytryna. Ich opisy muszą być szczegółowe i mają za zadanie przekonać idealnego klienta, że to właśnie ten produkt, czy usługa spełni jego najśmielsze oczekiwania. Tak jak Kmicic zrobił piorunujące wrażenie na Oleńce w Potopie, tak Twój produkt czy usługa muszą trafić w czuły punkt Twojego klienta i odpowiedzieć mu na pytanie: Dlaczego moje życie bez Ciebie nie ma sensu?

Pisanie tekstów w ofercie oczywiście nie może mijać się z prawdą. Nie rozczarowuj swojego klienta. Kiedy otrzyma on produkt, któremu zaufał, kupując go na Twojej stronie i będzie on dokładnie taki, jak został opisany, to klient ten zostanie z Tobą na długo. Pokaż swojemu klientowi, że naprawdę jesteś rzetelną firmą. To samo tyczy się usług. Nie możesz napisać, że w Twoim apartamencie znajduje się jacuzzi, kiedy go tam nie ma. Na pewno Twój hotel stanowi wyjątkowe miejsce, w którego opisie można podkreślić inne walory. 

Czy opisy produktów są tym samym co oferta?

Opisy produktów nie do końca są tym, co treść oferty. O ile kategorie produktów można opisać podobnie do oferty, tak same produkty już nie. Tyczy się to głównie sklepów internetowych. Tu liczą się surowe dane, które pokażą klientowi:

  • z czym ma on do czynienia,

  • jak Twój produkt jest skonstruowany (specyfikacja techniczna),

  • jakie ma cechy,

  • dlaczego jest niezbędny Twojemu klientowi,

  • ile kosztuje Twój produkt (choć nie zawsze właściciele sobie tego życzą),

  • jak bardzo Twój produkt został doceniony przez Twoich klientów, którzy już go kupili.

Opis produktu można trochę porównać do mini rozprawki, która zawiera wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Wstępem będzie tu tytuł– nazwa produktu wraz z zachęcającym nagłówkiem, rozwinięciem opis produktu, a zakończeniem podsumowanie, które przekona Twojego klienta o niepodważalnej atrakcyjności produktu. Opis produktu to bardzo ważna część strony internetowej. Gdy idzie on w parze z jego jakością, jesteś skazany na sukces. Treść znajdująca się w sklepie internetowym oczywiście wpływa także na pozycjonowanie Twojej strony internetowej, lecz nie polega na przesadnym szpikowaniu treści słowami kluczowymi.

Wartościowe treści na bloga- czy to odpowiednie miejsce na publikację treści tego typu?

Blog może mieć charakter poradnika, relacjonowania firmowych wydarzeń lub stanowić opowieść o swoich produktach, lub usługach. Jest to miejsce, które pokazuje Twoją firmę od kuchni. Czasami klienci pytają mnie, czy firmowa strona internetowa to odpowiednie miejsce na bloga. Czy zakładka ta nie zepsuje wizerunku firmy? Pojawiają się w głowie pomysły, które lokowałyby bloga na innej stronie, a ta firmowa przekierowywałaby na tegoż bloga. Teraz wyobraź sobie, że klient wchodzi na Twoją stronę i gdzieś tam szuka chen daleko w sieci Twojego bloga. Nie może tak być. Blog buduje relacje z Twoim klientem. Pozwala mu poznać Cię bliżej. Jeśli chcesz, żeby był on prowadzony, to blog musi stanowić zakładkę Twojej strony internetowej.

Poza tym blog to bardzo pomocne narzędzie przy pozycjonowaniu strony internetowej. Jednak nie może być to byle jaka treść, która będzie wypluwała z siebie miliony słów kluczowych. Artykuły blogowe należy nasycić wartościowymi treściami, będącymi chętnie czytanymi przez ludzi, nie zawierającymi błędów stylistycznych i ortograficznych oraz zachęcającymi wszystkich zgromadzonych do uczestniczenia w życiu Twojej firmy. Artykuł blogowy to treść wzbogacająca stronę Twojej firmy.

Co do tego wszystkiego mają słowa kluczowe?

Gdy pozycjonujesz swoją stronę internetową, czy też sklep internetowy zapewne wybrałeś pewne słowa kluczowe, które będą w stanie prześcignąć Twoją konkurencję. Umieszczenie ich na Twojej stronie internetowej to bardzo ważny zabieg, który zdecydowanie pomoże robotom Google odnaleźć Twoją stronę i pokazać ją regionowi, na który jest ona pozycjonowana. Istotne są tu nagłówki, hasła pozycjonujące, a także stworzenie treści, które będą miały nieocenioną wartość i staną się odpowiedzią na pytania pojawiające się w głowie klienta.

Klient, chcąc znaleźć w wyszukiwarce Google, na przykład placówkę dla swojego malucha nie wpisze „prywatna placówka dydaktyczna dla dzieci Puciu-Puciu”, tylko napisze „przedszkole prywatne Głogów”. Dlatego też, gdy chcesz windować swoją stronę internetową na najwyższe szczeble w Google, musisz (na pewno TY? :D) tworzyć treści, które będą proste, wartościowe i odpowiednio nasycone słowami kluczowymi.

Content marketing- profesjonalne treści dla Twojej firmy

Content marketing to treści, które mają sprawić, że Twój potencjalny klient nie zrobi angielskiego wyjścia z Twojej imprezy. Profesjonalne teksty na Twojej stronie powinny być tak napisane, aby czytanie ich było przyjemne i sprawiało, że Twój potencjalny klient nie musi myśleć co zrobić dalej, gdy scrollowanie dobiegło końca. Content marketing to solidny plan Twojej strony, który sprawi, że będzie ona wartościowa, zachęcająca i odpowiednio pozycjonowana. Musisz budować relację ze swoim klientem, aby wracał i to z ogonkiem kolejnych klientów. Choć wiedz, że cytując klasyka „weź te muchy. TY NIC NIE MUSISZ”, bo przecież ja mogę zrobić to za Ciebie.

Marta Marciniak
Marta Marciniak
https://www.martamarciniak.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Cookie Policy