Czy specjalista od copywritingu napisze treści na każdy temat?

Copywriting to dziedzina marketingu, która dotyczy słów pisanych wspomagających pozycję i rozwój marketingowy Twojej firmy. Może to być pisanie tekstów pod seo, tworzenie treści na stronę internetową, tworzenie opisów produktów, broszur, katalogów, a także nazw i haseł. Wszystkie te kategorie tworzone są na jakiś temat, jaki charakteryzuje Twoją działalność. Bez względu na to, czy prowadzisz warsztat samochodowy, czy pralnię, stworzone teksty muszą mieć w sobie to coś. Jednak tu powstaje pytanie… Czy copywriter, który pisze na temat urządzeń transportu bliskiego, poradzi sobie z napisaniem treści związanych z ekonomią lub branżą beauty?

Copywriter, na którego został wylany kubeł zimnej wody

Pewnego dnia agencja marketingowa, z którą współpracuję, zaprosiła mnie do udziału w projekcie, którego tematem było napisanie treści na stronę internetową pięknej osady domków na Mazurach. Co prawda domki jeszcze nie powstały, ale właściciele już chcieli rozkręcić marketing internetowy tego miejsca, aby dać znać swoim przyszły klientom, że takie miejsce niebawem powstanie.

Zaczęłam czytać o miejscowości, w której powstanie ta osada, zagłębiłam się w historię tego miejsca, wiedziałam nawet jakie zwierzęta tam bytują i kto był założycielem wsi. Pusta kartka w błyskawicznym tempie zapełniała się treściami, a ja czułam się, jakbym fizycznie tam była. Po oddanym projekcie właściciele byli zachwyceni, a ja doświadczyłam niesamowitej satysfakcji.

Jak się później okazało, byli oni również właścicielami firmy związanej z prawem. Poprosili mnie, abym znów napisała treści na ich stronę internetową. Niestety treści te nie trafiły w ich gust. Choć zostały one napisane zgodnie z briefem, właściciele podziękowali mi za współpracę. Wtedy właśnie postanowiłam nie brać udziału w projektach, w których nie czuje się jak wyjadacz.

Jak wybrać dobrego specjalistę od copywritingu?

Nie da się napisać dobrych treści dla klienta, gdy nie ma się pojęcia o danym temacie. Przykład powyżej nauczył mnie mierzyć siły na zamiary. Nie jest to też tak, że jeśli co nieco wiem o spedycji, to nie podejmę się napisania treści na ten temat, bo nie potrafię od ręki napisać o tym książki. Brief, o którym pisałam w tym artykule, jest podstawą naszej współpracy, a już moja w tym głowa, a raczej zapożyczona Twoja, żeby zapoznać się z dziedziną, jakiej poświęcasz czas, energię i przekazać Twoje myśli przyszłym odbiorcom.

Natomiast jeśli zapukasz do mych drzwi i będziesz wymagał ode mnie napisania specjalistycznego artykuły na temat finansów, inwestycji, prawa, czy kosmosu, to z chęcią zaproponuje Ci mojego godnego następcę. Nie lubię mydlić Ci oczu, a później Cię zawodzić. Jeśli nie leży mi dana dziedzina, nie mam pojęcia na jej temat, mój copywriting w tym przypadku będzie dla mnie i dla Ciebie strzałem w kolano. Co z tego, że znajomy wziął kredyt hipoteczny i opowiedział mi na temat tego całego procesu dosłownie wszystko. Nie oznacza to przecież, że jestem ekspertem od finansów.

To samo tyczy się tematów dotyczących własnych przekonań. Gdy copywriter kocha zwierzęta, nie napisze treści dotyczących łowiectwa. Jeśli jest wegetarianinem, nie będzie dobrym kandydatem do tekstów o ubojni. Wybieraj kogoś, kto czuje się dobrze w Twoim temacie i udowodni Ci, że może stworzyć ciekawą historię o Twojej działalności!

Czy copywriting SEO rządzi się tymi samymi prawami?

Z mojego doświadczenia w tym przypadku jest ciut inaczej, choć nie w przypadku napisania treści na stronę internetową. Umówmy się, słowa kluczowe i nagłówki nie pomogą copywriterowi w zagłębieniu się w temat urządzeń dźwignicowych. Tu jest potrzebna Twoja głowa i dużo, dużo dodatkowych materiałów. Chwytliwe nagłówki i call to action na nic się zdadzą, gdy nie dowiem się, co to jest żuraw HDS i jak to ustrojstwo w ogóle działa.

Natomiast artykuły blogowe, przeredagowanie treści, czy też opisy produktów i ich kategorii są nieco łatwiejszym kąskiem. Tu nie zagłębiam się w ogół działalności, a w dany jej temat. Skupiam się na konkretnym przedmiocie, czy usłudze, nie na szeroko pojętym kodzie PKD. Gdy opisuję jedwabne apaszki, nie wchodzę w całą strukturę pracowni krawieckiej i branży odzieżowej, a skupiam się na materiale, wzornictwie i korzyściach płynących z jej kupna, wplatając w jej opis frazy kluczowe. To samo tyczy się storytellingu i napisania treści do postów zamieszczanych w Social Mediach, ale o tym może innym razem.

Jednak dalej będę oponować przy tym, że nie będę dobrym copywriterem w dziedzinie prawa i finansów. Nawet w przeredagowaniu na ten temat treści. Sam dobrze wiesz, jak ten mechanizm szybko się zmienia, jak doskonale trzeba znać przepisy, aby być ekspertem w tej dziedzinie. Z kolei, gdy masz dla mnie temat dotyczący turystyki i hotelarstwa– wchodzę w to w ciemno, a nawet przetestuję Twój obiekt. W tym przypadku dochodzi do zjawiska powszechnie znanego jako połączenie pracy i pasji. 😉

Zaufaj copwriterowi. Toć macie wspólny cel!

Nie skreślaj copywritera, który nie ma w swoim portfolio treści dotyczących Twojej działalności. Wcale nie oznacza to, że między Wami nie może rozwinąć się znakomita współpraca. Copywriter to specjalista z dziedziny marketingu. Wie on jak napisać dobry tekst, który jest chętnie czytany. Chce on dla Ciebie jak najlepiej. Przecież gdy napisze o Twojej firmie fantastyczne treści, będzie mógł je puścić w eter. Gdy nie będzie dobrze się czuł w Twojej dziedzinie, powinien sam Ci o tym powiedzieć. Jeśli boisz się od razu zaufać takiej osobie, poproś copywritera o próbny tekst dotyczący Twojej działalności. Wówczas Twoje wątpliwości zostaną rozwiane i będziesz mógł podjąć konkretną decyzję.

Marta Marciniak
Marta Marciniak
https://www.martamarciniak.com

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Cookie Policy